Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Starý Plzenec
MěstoStarý Plzenec

S čím Vám můžeme pomoci?

rozšířené vyhledávání
Mapa webu

Církevní památky

Kostel Narození Panny Marie

Byl založený podle pověsti pravděpodobně svatým Vojtěchem. Když se sv. Vojtěch v roce 992 vracel z Říma zpět do Čech na prosbu Boleslava II., přišel do jednoho města (jak vypravuje kronikář Bruno z Querfurtu o Staré Plzni), kde jej Boleslav II. očekával, a viděl zde v neděli rušný trh. Velmi se zarmoutil a řekl těm, kdo jej provázeli s výčitkou: "Hle, pěkný váš slib!

Kostel Narození Panny Marie

Kostel sv. Blažeje

Místo bývalého kostela sv. Blažeje
Vznikl v 11. – 12. stol., několikrát pobořen a znovu obnoven. Poslední přestavba byla provedena barokním plzeňským stavitelem Jakubem Augustonem ml. v 1. třetině 18. stol.

půdorys

Kostel sv. Jana Křtitele

Tato církevní stavba vznikla patrně na počátku 11. stol. a je tedy po rotundě sv. Petra a Pavla a po kostele Narození Panny Marie na Malé Straně naším nejstarším kostelem. Jeho zakladatelem byl patrně přemyslovský kníže Jaromír, který byl údělným knížetem Plzeňského knížectví, a to hned dvakrát: v roce 1003 a kolem roku 1020. Dále v roce 1003 založil v Plzenci na dnešním náměstí druhé tržiště (první bylo u kostela Panny Marie). Víme určitě, že tento kníže byl ctitelem sv. Jana Křtitele (založil na vrchu Velíz u Berouna benediktinský klášter a kostel, zasvěcený právě tomuto světci).

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Kříže

Za východním valem mimo hradiště bývalo předhradí, kde stával šlechtický purkrabskýdvorec s kostelem svatého Kříže, jehož základy byly rovněž odkryty v roce 192l. Kostel založený ve 12. století pravděpodobně Drslavem I., kastelánem na hradě v Plzni, byl větší než kostel svatého Vavřince.

Kostel sv. Kříže

Kostel sv. Vavřince

Postaven v 11. století v sousedství bývalého hradiště. Tento románský kostel byl obdélníkový a zakončený poloválcovou apsidou. Několikrát přestavován. Při průzkumech zde byly nalezeny zbytky dlaždic tzv. vyšehradského typu pokračovat za slova „tzv..vyšehradského typu“ které se shodují s románskými dlaždicemi kostela sv. Vavřince na Vyšehradě.Je na nich nápis Nero a obraz císaře, který je symbolem antikrista a také fantastická zvířata znázorňující podle středověké typologie apokalyptické šelmy, symbolizující pohanská božstva, po nichž měli novokřesťané šlapat. Kostel tedy neměl být jen němou okrasou domu Božího, nýbrž i výmluvnou „čítankou“ pro věřící lid.

Kostel sv. Vavřince

Historické město

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na