Rovnou na obsah Rovnou na menu
Menu
Město Starý Plzenec
MěstoStarý Plzenec

S čím Vám můžeme pomoci?

rozšířené vyhledávání
Mapa webu

Církevní památky

Kostel Narození Panny Marie

Byl založený podle pověsti pravděpodobně svatým Vojtěchem. Když se sv. Vojtěch v roce 992 vracel z Říma zpět do Čech na prosbu Boleslava II., přišel do jednoho města (jak vypravuje kronikář Bruno z Querfurtu o Staré Plzni), kde jej Boleslav II. očekával, a viděl zde v neděli rušný trh. Velmi se zarmoutil a řekl těm, kdo jej provázeli s výčitkou: "Hle, pěkný váš slib!

Kostel Narození Panny Marie

Kostel sv. Blažeje

Místo bývalého kostela sv. Blažeje
Vznikl v 11. – 12. stol., několikrát pobořen a znovu obnoven. Poslední přestavba byla provedena barokním plzeňským stavitelem Jakubem Augustonem ml. v 1. třetině 18. stol.

půdorys

Kostel sv. Jana Křtitele

Tato církevní stavba vznikla patrně na počátku 11. stol. a je tedy po rotundě sv. Petra a Pavla a po kostele Narození Panny Marie na Malé Straně naším nejstarším kostelem. Jeho zakladatelem byl patrně přemyslovský kníže Jaromír, který byl údělným knížetem Plzeňského knížectví, a to hned dvakrát: v roce 1003 a kolem roku 1020. Dále v roce 1003 založil v Plzenci na dnešním náměstí druhé tržiště (první bylo u kostela Panny Marie). Víme určitě, že tento kníže byl ctitelem sv. Jana Křtitele (založil na vrchu Velíz u Berouna benediktinský klášter a kostel, zasvěcený právě tomuto světci).

Kostel sv. Jana Křtitele

Kostel sv. Kříže

Za východním valem mimo hradiště bývalo předhradí, kde stával šlechtický purkrabskýdvorec s kostelem svatého Kříže, jehož základy byly rovněž odkryty v roce 192l. Kostel založený ve 12. století pravděpodobně Drslavem I., kastelánem na hradě v Plzni, byl větší než kostel svatého Vavřince.

Kostel sv. Kříže

Kostel sv. Vavřince

Postaven v 11. století v sousedství bývalého hradiště. Tento románský kostel byl obdélníkový a zakončený poloválcovou apsidou. Několikrát přestavován. Při průzkumech zde byly nalezeny zbytky dlaždic tzv. vyšehradského typu pokračovat za slova „tzv..vyšehradského typu“ které se shodují s románskými dlaždicemi kostela sv. Vavřince na Vyšehradě.Je na nich nápis Nero a obraz císaře, který je symbolem antikrista a také fantastická zvířata znázorňující podle středověké typologie apokalyptické šelmy, symbolizující pohanská božstva, po nichž měli novokřesťané šlapat. Kostel tedy neměl být jen němou okrasou domu Božího, nýbrž i výmluvnou „čítankou“ pro věřící lid.

Kostel sv. Vavřince

Rotunda sv. Petra a Pavla - národní kulturní památka

Tato románská stavba vznikla patrně ve druhé polovině 10. stol. za vlády jednoho ze tří císařů Svaté říše římské). Vystavěli ji z řádkovaného křemencového zdiva, spojeného vápennou maltou. Nikdy také nebyla zaklenuta. Valenou románskou klenbou byla zakončena pouze apsida. Rotunda měla patrně původně dřevěný trámový strop a šindelovou střechu.

Rotunda sv. Petra a Pavla - národní kulturní památka

Zaniklé kostely sv. Martina a sv. Václava

.

Historické město

Exporty do RSS

RSS 0.91 RSS 1.0 RSS 2.0 Atom 1.0

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Mobilní aplikace

Aktuální informace od nás
Přímo ve vašem telefonu
Více o aplikaci
Stáhněte si naši mobilní aplikaci na