Starý Plzenec
Město Starý Plzenec se nalézá 9 km jihovýchodně od středu Plzně v údolí řeky Úslavy mezi Radyní a Hůrkou. Archeologické nálezy svědčí o osídlení místa již od 5.tisíciletí př.n.l. První písemná zpráva se vztahuje k roku 976 a vítězné bitvě Čechů s Bavory pod „iuxta Pilisini urbem". Od 8. stol. lze podle archeolog. nálezů vystopovat, že se jednalo o hradiště slovanské, které se od 10. stol. stalo přemyslovským knížecím hradištěm (viz interaktivní rekonstrukce jeho podoby) a bylo správním centrem celého Plzeňska.
V roce 992 zde podle svatovojtěšských legend bylo již živé tržiště. Počátkem 11. stol. za knížete Jaromíra byla na hradišti mincovna. V letech 1213-1216 bylo hradiště sídlem Děpolta III., Přemyslovce z vedlejší větve a v letech 1224-1228 je uváděn pozdější český král Václav I. jako „vévoda plzeňský".
Starý Plzenec - bývalá stará Plzeň, kolébka historie českého státu
První písemná zpráva
První písemná zpráva o našem hradišti je z roku 976. V této době se dostal bavorský vévoda Jindřich „Svárlivý“ pro svůj odpor k císaři, tehdy již Otovi II. (*955 - +983), do říšské klatby a proto hledal ochranu u českého knížete Boleslava II. (* - +999). Císař Ota II. vysílá trestnou výpravu proti Boleslavu II. Vede ji jeho příbuzný říšský hrabě Godfrid. Výprava však byla poražena vojsky Boleslava II., nedaleko plzeňského hradiště a hrabě Godfrid v této bitvě padl. Sestra padlého hraběte Adelhaid, abatyše v klášteře Vilichu nedaleko Bonu, nám zaznamenala tuto událost, protože měla hluboký smutek nad smrtí svého bratra. Oba byli z rodu verdunského hraběte Gozelina a tedy významnými osobnostmi tehdejší doby. Proto se jim dostalo místo v kronikářově vyprávění ve spojitosti s událostmi pod hradištěm Staré Plzně, tehdy jen Plzně nazvané latinsky Urbs (město). Kronikář Teitmar Merserburský v 11.stol. podává dosti podrobnou informaci o této události a její odezvě v říši.
Starý Plzenec se nalézá 9 km jv. od středu Plzně v údolí řeky Úslavy mezi Radyní a Hůrkou. Archeologické nálezy svědčí o osídlení místa již od 5.tisíciletí př.n.l. První písemná zpráva se vztahuje k roku 976 a vítězné bitvě Čechů s Bavory pod „iuxta Pilisini urbem". Od 8. stol. lze podle archeolog. nálezů vystopovat, že se jednalo o hradiště slovanské, které se od 10. stol. stalo přemyslovským knížecím hradištěm a bylo správním centrem celého Plzeňska.
V roce 992 zde podle svatovojtěšských legend bylo již živé tržiště. Počátkem 11. stol. za knížete Jaromíra byla na hradišti mincovna. V letech 1213-1216 bylo hradiště sídlem Děpolta III., Přemyslovce z vedlejší větve a v letech 1224-1228 je uváděn pozdější český král Václav I. jako „vévoda plzeňský". Po roce 1266 dává Přemysl Otakar II. pod správu kláštera v Chotěšově osm staroplzeňských kostelů: sv. Petra a Pavla, sv. Vavřince, sv. Kříže, Narození Panny Marie, sv. Jana Křtitele, sv. Martina, sv. Václava a sv. Blažeje. Darovací listina se dochovala, proto známe jejich jména, i když některé již dávno zanikly. Po založení „Nové Plzně“ kolem roku 1295 dochází k úpadku. V roce 1361 osvobodil Karel IV. po dokončení výstavby hradu Radyně (Karlskrone) obyvatele od všech poddanských povinností.
Název Starý Plzenec je poprvé doložen v roce 1442. Do poloviny 15.stol. bylo město stále královským majetkem, poté se dostalo do držení šlechty.
V letech 1651 - 1780 vypukl dlouhý a marný spor o uznání městských svobod a hlavně osvobození od roboty. Během 18. stol. poklesl Starý Plzenec na ves, teprve 1845 byl povýšen na městečko a v roce 1902 na město.
Od 19. století se v nedalekém Sedlci rozvíjí železářská výroba (první hamr je zde připomínán již roku 1578). Závod se stal kolébkou dnešních Škodových závodů v Plzni.
V roce 1871 začali Plzenečtí stavět moderní pivovar, na jehož místě v současné době sídlí společnost BOHEMIA SEKT, s.r.o., jejíž historie začíná v roce 1945. Nejvýznamnějším datem v historii této společnosti je pak rok 1970, kdy se zrodila nejoblíbenější řada sektů nesoucí název Bohemia Sekt. Prohlídky jedinečných sklepních prostor společnosti s působivým výkladem o výrobě a historii těchto šumivých vín světové úrovně je možné si objednat na webových stránkách společnosti (www.bohemiasekt.cz). Město se může pochlubit řadou nemovitých památek velkého historického, kulturního i přírodovědeckého významu. Většinu propojuje 10 km dlouhá naučná stezka, která je vhodnou vycházkou i pro méně zdatné turisty.