Zajímavosti z výzkumu kostela Narození Panny Marie
V rámci zachraňujícího archeologického výzkumu v prostorách kostela Narození Panny Marie, probíhajícího v letech 2022/23, došlo k řadě překvapujících zjištění. Vzhledem k tomu, že nálezová zpráva bude zpracována a publikována zhruba do dvou let (!) a my jsme zvědaví již nyní, uvádíme zde několik zajímavostí, které nám sdělil vedoucí výzkumu, doktor Čechura.
- V kostelní lodi se pohřbívalo po staletí, bylo nalezeno několik vrstev pohřbů (patrně již od raného středověku)
- V těchto hrobech se nenalezly žádné milodary, jediným šperkem byla zdeformovaná bronzová záušnice, nalezená za hlavním oltářem.
- Nejbohatší nález se udál překvapivě před kostelem: doktor Čechura zde – ke svému velkému údivu – spatřil na dlažbě dvě bronzové záušnice, patrně vyplavené deštěm z hromady písku, vyvezeného z kostela při zkoumání podlahy. (Předtím tudy prošel snad stokrát a nic tam nebylo!)
- Nejpřekvapivějším nálezem při odkrytí stupňů oltáře byla pískovcová náhrobní deska, rozlomená na dvě poloviny, a použitá druhotně jako podklad pod dřevěným obložením. Je na ní postava v dlouhém splývavém oděvu. Jednalo se o místního faráře, což dosvědčuje část dochovaného nápisu (plebanus huius ecclesiae, čili plebán tohoto kostela). Na desce se našly zbytky jakési tmavé hmoty, připomínající pryskyřici. Jednalo se o tradici z německého prostředí, kdy byly náhrobky pokryty touto hmotou: následně byl povrch vyleštěn, aby napodobil kov.
Anna Velichová a Martin Čechura
Foto záušnic a pohřbů v lodi kostela: Martin Čechura
Ostatní fotografie: Vladimír Sedlák
Datum vložení:
20. 11. 2023 16:10
Datum poslední aktualizace:
21. 11. 2023 11:06
Autor:
Eva Vlachová