Městský úřad Starý Plzenec
Smetanova 932
332 02 Starý Plzenec
IČ: 00257257
Kontrola technického stavu kotle je důležitá pro zajištění bezpečného a efektivního provozu kotle.
Podle zákona o ochraně ovzduší musí každý kotel na pevná paliva projít kontrolou technického stavu a provozu jednou za tři roky. Tuto kontrolu provádí odborně způsobilá osoba, která ověří, zda kotel splňuje všechny požadavky výrobce a zákona a zda není nutné kotel vyměnit.
Kontrola se zaměřuje zejména na:
Po takové kontrole dostanete doklad o kontrole technického stavu a provozu kotle, který se pak předkládá při namátkových revizích obecního úřadu s rozšířenou působností.
Pokud potřebujete pomoc s nalezením odborně způsobilé osoby pro kontrolu vašeho kotle, zastavte se na městském úřadě ve Starém Plzenci, zde vám poradíme, je však třeba znát výrobce a typ vašeho kotle.
VÝMĚNA STARÝCH KOTLŮ - INFORMACE
Do konce srpna mohou domácnosti využít výhodné “kotlíkové dotace” i příspěvek z programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Ministerstvo životního prostředí tak vyzývá všechny, kterých se výměna starých kotlů 1. a 2. emisní třídy (obvykle s datem výroby před rokem 2000) týká, aby výhodných podmínek využili a podali si žádost ještě nyní. Od 1. září 2024 se podpora sníží o desítky tisíc korun, navíc nejstarší kotle 1. a 2. emisní třídy nebude možné používat bez rizika pokuty. Důležité je to, že pokud budou mít lidé o dotaci požádáno, přihlédnou k tomu orgány ochrany ovzduší provádějící kontroly kotlů. Cílem je vyměnit co nejvíce starých kotlů, které v září končí, nikoliv domácnosti pokutovat. Proto kontroloři nejprve vyzvou k nápravě, až poté přikročí k udělování sankcí – vždy ale přihlédnou k sociální situaci konkrétní domácnosti.
O výměnu mohou požádat nejen ti, kteří chtějí vyměnit brzy nevyhovující kotel 1. a 2. emisní třídy, ale také ty domácnosti, které využívají zdroj tepla na pevná fosilní paliva 3., 4. či 5. třídy.
Od 1. září 2024 začíná platit zákaz provozu nejstarších kotlů, na který se Češi připravují již od roku 2012. Proto dochází i k zásadní změně dotačních programů. Kotlíkové dotace, které rozdělovaly kraje, úplně skončí a místo nich nabídne podporu program Nová zelená úsporám. Zájemci o příspěvek tak budou od září žádat pouze u Státního fondu životního prostředí ČR.
A to ve dvou dotačních programech – Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám.
Pro domácnosti s nižšími příjmy bude k dispozici Nová zelená úsporám Light. Tu budou moct využít rodiny, které doposud nezvládly vyměnit zastaralé kotle a od následující topné sezóny je tak nemohou legálně provozovat bez rizika pokuty. Pokud ale budou mít o výměnou alespoň zažádáno, budou k tomu kontroloři přihlížet. Zvýhodněnou podporu na výměnu kotle budou moci využít starobní důchodci, příjemci invalidního důchodu 3. stupně a domácnosti pobírající příspěvek na bydlení nebo přídavek na dítě.
V průběhu léta se do asistence s kotlíkovými dotacemi začnou ještě více zapojovat poradci Místních akčních skupin (MAS). Po celé ČR je více než 700 poradců, kteří jsou vyškoleni, aby domácnostem seniorů a lidem s příspěvkem na bydlení či invalidním důchodem pomáhali zdarma s kompletním zajištěním žádostí v programu Nová zelená úsporám Light.
Pro ostatní domácnosti zůstává standardní program Nová zelená úsporám. Ten nabízí široké možnosti podpory při výměně nejen nejvíce kotlů 1. a 2. emisní třídy, ale také na výměnu všech druhů kotlů na uhlí nebo koks a dalších neekologických zdrojů tepla.
Do 30. 8. 2024 „kotlíkové dotace“ pro nízkopříjmové občany - Krajský úřad Plzeňského kraje https://dotace.plzensky-kraj.cz/verejnost/dotacnititul/1232/
Od 1. 9. 2024 Nová zelená úsporám Light a Nová zelená úsporám - Státní fond životního prostředí https://www.sfzp.cz/kontakty/krajska-pracoviste/detail/?id=plzensky
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT